Światła DRL w kierunkowskazach w Scenicu I PH II
Elegancko
Diagnostyka aut osobowych--> DELPHI, DTT4ALL,VCDS
Mają filtry UV?
Ważne jest również zastosowanie filtra UV, który zapobiega matowieniu odbłyśnika i szkła reflektora. Jest to szczególnie istotna cecha, ponieważ w wyniku promieniowania UV reflektory zostają uszkodzone nieodwracalnie, pogarsza się jakość świecenia (nawet o 30 proc. w ciągu jednego sezonu).
SCII PHII 1.6 16V ASB DP0 + LPG
SCI PH II Privilege 1.6 16V ASB DP0 + LPG
op
(18-05-2017, 09:37)stasic napisał(a): Mają filtry UV? Nie wiem czy mają filtry UV ? Nie wiem co bardziej wysyła promieniowanie UV ? Diody LED czy żarówki halogenowe ? Żarówka halogenowa pobiera 55W . Ile z tego oddaje ? Ta żarówka LED ma 30 diod , które świecą na raz . Zakładając że jedna dioda pobiera 0,2W . To byśmy mieli 3W . Jeśli chodzi o moc wysyłanej wiązki . Halogenowa żarówka ok. 1300lm . Ta w granicach 800lm . Co do widoczności . Moim zdaniem te światła są bardziej widoczne od świateł mijania dlatego że kierunkowskazy podobnie jak światła długie świecą na wprost . Światła mijania muszą mieć na prawdę mocne żarówki by były widoczne w słoneczny dzień . Tym bardziej podczas jazdy pod słońce. Bardziej widać odbijające się promienie słońca niż same światło żarówki . Odbłyśnik reflektora świateł mijania ma za zadanie kierować promień światła w dół a nie na wprost . Dlatego takie światło z większej odległości podczas jazdy pod słońce jest prawie niewidoczne . Te światła choć nielegalne o wiele bardzie spełniają swoje zadanie niż te legalne mijania . (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-05-2017, 10:39 przez bodo.)
Z tego co pamiętam to diody LED maja wąskie spektrum światła i nie emitują UV
Ale co do promieniowania UV mają lumeny? Znowu mieszasz. Żarówki halogenowe posiadają filtry UV no chyba że są marki "krzak" i kosztują kilka zł.
(18-05-2017, 10:37)Patrys4891 napisał(a): Z tego co pamiętam to diody LED maja wąskie spektrum światła i nie emitują UVNa pewno są ledy UV, np stosowane w kosmetyce do utwardzania, sprawdzania banknotów czy w lampach owadobojczych. Ale czy normalne ledy są pozbawione tego pasma to nie wiem. Jeżeli tak to powinni pisać na źródłach ledowych dla motoryzacji bo to kolejny plus. (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-05-2017, 10:45 przez stasic.)
SCII PHII 1.6 16V ASB DP0 + LPG
SCI PH II Privilege 1.6 16V ASB DP0 + LPG
Z konstrukcji diod elektroluminescencyjnych wynika że są one konstruowane na emitowanie konkretnej długości fali.
Jeżeli dioda ma emitować światło o konkretnej barwie (długości fali), to raczej z logiki wynika że nie powinny emitować ultra fioletu, podczerwieni czy innych niepożądanych długości fali, bo by to była przysłowiowa para w gwizdek, czyli strata energii. Nawet przy niskiej (skośnookiej) dokładności wykonania diody nie podejrzewam żeby to zawędrowało aż do ultrafioletu. A patrząc na zdjęcia, to efekt pozytywny. Szkoda tylko że pod prąd z przepisami
op
Stasic napisał(a):Ale co do promieniowania UV mają lumeny? Znowu mieszasz. Żarówki halogenowe posiadają filtry UV no chyba że są marki "krzak" i kosztują kilka zł.Ale Ty też mieszasz mówiąc że diody LED emitują promieniowanie UV . W kontekście szkodliwego promieniowania UV diody LED zapewniają całkowite bezpieczeństwo , ponieważ w technologii emisji światła białego w oparciu o mieszanie barw ( RGB ) lub konwersji światła niebieskiego na białe ww luminoforze nie emitują promieni UV . Prawo jest prawem , nawet gdy wymyślił je jakiś Janusz ! Światła do jazdy dziennej mają za zadanie zwiększać widoczność samochodów jadących z naprzeciwka . Czy rzeczywiście światła mijania są widoczne w niektórych samochodach z większej odległości w słoneczny dzień ? To jest tylko głupi wymysł jakiegoś urzędasa ! Może znajdzie się jeszcze mądrzejszy ?! I wymyśli by z przodu dzienne były zielone bo według niego są bardziej widoczne od białych . (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-05-2017, 11:19 przez bodo.)
Przyznaję się, nie potrzebnie poruszyłem temat UV, nie wiedziałem że LEDy go nie emitują. Pamiętałem że jest to ważne przy żarówkach halogenowych i analogicznie zapytałem o produkt posiada filtr UV. Przynajmniej czegoś się nauczyłem ;)
SCII PHII 1.6 16V ASB DP0 + LPG
SCI PH II Privilege 1.6 16V ASB DP0 + LPG (18-05-2017, 11:18)stasic napisał(a): nie wiedziałem że LEDy go nie emitują.Czyżby? Wiem, że to nie do Ciebie, ale coś zacytuję: "Powszechnie używane białe diody LED konwertują UV lub światło niebieskie na promieniowanie widzialne za pomocą luminoforu umieszczonego przed diodą emisyjną. Metod składowych diod RGB jest praktycznie niespotykana. Niestety diody LED "fosforowe" mogą emintować UV..." Są różne sposoby wytwarzania białego światła przez LED. Jednym z nich jest pokrycie luminoforem diody emitującej światło UV. Cześć ultrafioletu zmienia się wtedy w światło widzialne, reszta niestety nie. Innym sposobem światła źródła LED (widmo prążkowe) jest produkowane przez odpowiednio dobrane mocą trzy diody RGB - zamknięte w jednej obudowie ( zwanej potocznie LED o kolorze białym) Ale to jest w tych droższych źródłach. ps Pozostaje też problem, (ale to raczej dotyczy już nas, użytkowników) szkodliwości takiego wyspecjalizowanego źródła światła na oczy (smartfony, ekrany, lampy)
Turbino ty moja, ty jesteś jak zdrowie, ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie kto cię stracił...
op
Jak sądzicie ? Nie za mocno świecą te kierunkowskazy ?
Z ok.10 metrów I z ok. 50 metrów (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-05-2017, 07:44 przez bodo.) |
Użytkownicy przeglądający ten wątek:
18 gości