op
(14-01-2017, 20:23)maciej1486 napisał(a): Dobrze to swieci? Jak z zywotnoscia?
Świecą bardzo ładnie.
Wyposażyłem swoje autko w ledy COB na postoje, na podświetlenie tablicy, i wnętrza.
zużycie energii dużo mniejsze jak zwykłych żarówek, nie grzeją się więc jest oszczędność akumulatora i efekt bardzo ciekawy
Żywotnośc diody COB - Chip On Board (COB) LED
"Czym jest COB LED?
Najnowszym osiągnięciem w dziedzinie technologii LED jest tak zwany „Chip On Board” czyli płytka LED. Zarówno chipy SMD jak i COB mogą posiadać więcej niż jedną diodę na jednym chipie lub „płytce”. Tutaj jednak kończą się podobieństwa. W istocie, każdy chip COB posiada przynajmniej kilka diod; zazwyczaj 9 lub więcej. Kolejną istotną różnicą jest ilość obwodów przypadających na jeden chip. LEDy SMD potrzebują osobnego obwodu na każdą diodę, podczas gdy chipy COB posiadają jeden obwód i dwa złącza niezależnie od ilości diod na płytce. Dzięki takiej budowie, urządzenia wyposażone w chipy COB są nieporównywalnie łatwiejsze w konstrukcji i montażu niż ich odpowiedniki z diodami SMD. Co istotniejsze, dzięki tej prostocie designu, LEDy COB posiadają znacznie lepszy współczynnik lumenów na Wat niż inne wersje technologii LED. Niestety, wadą tego rodzaju LEDów jest fakt, że osobne obwody na chipie są niezbędne do manipulowania poziomami napięcia prądu wyjściowego na poszczególnych diodach, a tym samym do uzyskania zmiennych kolorów światła na chipie. Co w skrócie oznacza, że pomimo swojej wydajności i mocy w zastosowaniach do oświetlenia jednokolorowego, LEDy COB nie mogą być wykorzystane do uzyskania światła o zmieniających się barwach. Konstrukcja COB umożliwia duże zagęszczenie elementów, dzięki czemu w rezultacie uzyskujemy diody o dużej mocy sięgającej nawet 200W.
Przed wynalezieniem technologii COB, reflektory i naświetlacze LED były uważane za „oświetlenie niestandardowe” ponieważ wymagały wielu źródeł LED do uzyskania wysokiej wartości produkowanych lumenów. Pojawienie się technologii COB pozwoliło na uzyskanie wysokiego strumienia świetlnego przy użyciu pojedynczego chipu. Ta możliwość, niedostępna nigdy przedtem, zrewolucjonizowała życie dla ludzi, którzy potrzebują standardowego oświetlenia przy jednoczesnym utrzymaniu jak najniższego rachunku za prąd. Poza reflektorami i naświetlaczami, chipy COB znajdują najróżniejsze zastosowania w żarówkach i innych urządzeniach. Ponadto, technologia COB jest wykorzystywana w nowoczesnych, kompaktowych lampach błyskowych, jakie można znaleźć w kamerach cyfrowych i smartfonach. Istotą tej technologii jest wysoka wydajność przy niskim zużyciu energii, co jest kwestią kluczową w każdym urządzeniu działającym na baterie. Wiele smartfonów posiada małe matryce COB o wymiarach 2x2mm lub 3x3mm, służące jako ich lampy błyskowe. Amatorskie aparaty cyfrowe również korzystają z tej technologii, aby uzyskać mocne światło przy jak najmniejszym zużyciu energii.
Chipy COB są bardzo zróżnicowane pod względem zastosowań, a więc poszczególne modele posiadają inne parametry techniczne. Można jednak przyjąć, że w większości chipów COB współczynnik lumenów do Watów jest bardzo wysoki i wynosi od 80 do ponad 100 lumenów na 1 Wat."