Prędkość rzeczywista.
op
W większości aut zawyża procentowo w moim sceniku dopatrzyłem się, że do 50km/h zawyża o 2km/h, a powyżej o 3-4km/h, aż do końca licznika.
Pytanie więc jest czy da się to jakoś obejść konfiguracyjnie, czy zaharcodowali to w kodzie i nic z tym nie da się zrobić.
Ale tu chodzi o mandaty, wskazówkowe/licznikowe 50km/h to 47-48km/h rzeczywiste. W PL jest luz, zwykle do 10 km/h przekroczenia nikt się specjalnie nie czepia (fotoradar ma przepis) natomiast są kraje gdzie za przekroczenie o 1 km/h prędkości dopuszczalnej płacisz mandat. Stąd producenci zawyżają minimalnie wskazania żeby nie trzymać się pod kreską (50 km/h) tylko jadąc licznikowe 50 być pewnym że jedziemy nie więcej niż 50 a nie 52 (grubość wskazówki na liczniku).
Cyfrowe liczniki zapewne pokazują tak samo jak wskazówkowe. (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-06-2023, 11:16 przez wojteks.)
W cyfrowym liczniku, w C4 Picasso, możesz sobie zmieniać wartość, o ile więcej pokaże licznik, od prędkości pojazdu. Można ustawić zero, a można nawet 10 więcej.
Wysłane przy użyciu Tapatalka
op
Dobrze. Skupmy się na kwintesencji. Wiem, że zawyżanie jest celowe, chcę mimo wszystko wyświetlać wartość rzeczywistą. Da się? Ktoś kto się zna może poszperać i zobaczyć czy dt4all taką opcję ma?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-06-2023, 12:21 przez Ghostman.) (26-06-2023, 12:20)Ghostman napisał(a): Dobrze. Skupmy się na kwintesencji. Wiem, że zawyżanie jest celowe, chcę mimo wszystko wyświetlać wartość rzeczywistą. Da się? Ktoś kto się zna może poszperać i zobaczyć czy dt4all taką opcję ma? Różnica wartości rzeczywistej i prezentowanej wynika wprost z Regulaminu nr 39 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) – Jednolite przepisy dotyczące homologacji pojazdów w zakresie zespołów prędkościomierza i hodometru oraz ich montażu [2018/1857] Cytując p. 5.5 Regulaminu: Wskazywana prędkość nie może być mniejsza od rzeczywistej prędkości pojazdu. W momencie osiągnięcia prędkości badania określonych w pkt 5.3.5 powyżej, zależność między prędkością wskazywaną na tarczy prędkościomierza (V1) a prędkością rzeczywistą (V2) jest następująca: 0 ≤ (V1 – V2) ≤ 0,1 V2 + 4 km/h Wspomniana różnica wynika z uwzględnienia dokładności wskazań układu pomiarowego (w pojeździe oraz stanowiska pomiarowego - łącznie) - po uwzględnieniu maksymalnych odchyłek wartości muszą się mieścić w zakresie określonym w/g powyższego wzoru, dlatego zazwyczaj "celuje się" w środek tego zakresu. Inaczej być nie może - nawet przy maksymalnej odchyłce prędkość rzeczywista nie może być wyższa od prezentowanej. (he,he mogę się pomądrować, kiedyś to byl mój zawód wyuczony i wykonywany) A odpowiadając na zadane pytanie: w świetle prawa producent szybkościomierza i samochodu nie powinni umożliwić zmian o tym charakterze - proponowana zmiana bowiem może skutkować naruszeniem zapisów podanego powyżej Regulaminu - czyli utrauą homologacji na pojazd w całości. Żaden rozsądny producent nie zaryzykuje takiej możliwości, skutkującej po wykryciu utratą homologacji na całość produkcji, potężną i kosztowną akcją serwisową, procesami odszkodowawczymi itd . Efekt skali mnożony tysiadcami sztuk aut danego modelu mógłby być katastrofalny. (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-06-2023, 13:12 przez ko-ma.)
Scenic II Ph II 1,5 dci 105 KM / Megane III Coupe Ph1 1,5 dci 90 KM
Scenic II Ph II (+), GrandScenic II Ph I, Polonez Caro+, Gaz 69M, Syrena R-20, Renault Megane Coupe , III Ph I , Suzuki SX4 1,6 4x4 120 KM |
Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości